استارت‌آپ و کارآفرینی

تسهیل نسخه‌بندی اپ در اندروید

نسخه‌بندی (Versioning) پروسه ساخت و مدیریت نسخه های مختلف از یک محصول بدون تغییر در ماهیت، همراه با سفارشی سازی و رفع ایرادات آن است.

اگر پروسه نسخه‌بندی در اپلیکیشن شما الگوی مشخصی را دنبال نکند، پس از مدتی، باعث ایجاد سر در گمی خواهد شد. الگو های متعددی برای نسخه‌بندی اپلیکیشن وجود دارد، یکی از روش های نسخه بندی به صورت شناسه مبتنی بر توالی عددی است.

در این مطلب پلاگینی با عنوان Advanced Build Version برای Gradle که توسط رضا معلمی از توسعه‌دهندگان باتجربه اندروید، نوشته شده را به شما معرفی می‌کنم که از طریق آن می‌توانید نسخه‌بندی از این طریق را به سادگی انجام دهید. این پلاگین به صورت خودکار Version Code و Version Name اپ را برای شما ایجاد می‌کند. این پلاگین برای نسخه بندی اپ از الگوی زیر استفاده می‌کند.

major.minor[.patch[.build]]

در الگوی بالا نسخه Major یا اصلی، نسخه ای خواهد بود که تغییرات عمده‌ای در اپلیکیشن شما را شامل می‌شود، تغییراتی نظیر تغییرات عمده در API اپلیکیشن که باعث ایجاد ناسازگاری در اپ شما نصبت به نسخه های قبلی، خوهد شد.

نسخه Minor، نسخه ای از اپ شماست که شامل تغییرات جزئی در عملکرد اپلیکیشن، به عنوان مثال اضافه کردن یک امکان جدید بدون ایجاد ناسازگاری و بهبود عملکرد اپلیکیشن شما خواهد بود.

نسخه Patch به نسخه ای اطلاق می شود که شامل رفع مشکلات امنیتی و یا رفع باگ های موجود در اپلیکیشن شما و آخرین مورد یا نسخه ‌Build نشان دهنده آخرین ریبیلد پروژه شما که عموما در حالت ریلیز هست خواهد بود.

برای نصب این پلاگین می‌بایست تغییرات زیر را در فایل build.gradle خود اعمال کنید و سپس باید از پروپرتی های advancedVersioning.versionName و advancedVersioning.versionCode استفاده کنید.

buildscript {
 repositories {
   jcenter()
 }

 dependencies {
   classpath 'org.moallemi.gradle.advanced-build-version:gradle-plugin:1.5.0'
 }
}

apply plugin: 'org.moallemi.advanced-build-version'

بعد از اضافه کردن کد بالا و سینک کردن Gradle، می‌توانید با استفاده از تکه کدی نظیر کد زیر تنظیمات مربوط به Version Name اپ خود را اعمال کنید.

advancedVersioning {
  nameOptions {
    versionMajor 1
    versionMinor 3
    versionPatch 6
    versionBuild 8
  }
}

خروجی تنظیمات بالا معادل ۱٫۳٫۶٫۸ خواهد بود. برای مشاهده سایر تنظیمات مربوط به این پلاگین و ارسال پیشنهادات و نظرات خود و یا کمک در جهت بهبود و توسعه آن می‌توانید از طریق آدرسی که در بالا ذکر شد به این پروژه بر روی گیت‌هاب دسترسی پیدا کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.