استارت‌آپ و کارآفرینی

توسعه اپ برای Android و iOS با JUniversal

برنامه نویسی به زبان و تکنولوژی بومی یا به اصطلاح Native برای هر پلتفرم همیشه توصیه شده و بهترین گزینه است، اما همانطور که اطلاع دارید، برنامه نویسی و توسعه اپ برای پلتفرم های مختلف کاری زمانبر و در نتیجه هزینه بر است. به خصوص اگر در حال راه اندازی استارتاپی هستید و کاهش هزینه ها و افزایش سرعت پیاده سازی برای شما فاکتور مهمی به شمار می رود.

در سال گذشته با رشد چشم گیری در تکنولوژی های هایبرید و ابزار های برنامه نویسی کراس پلتفرم برای پلتفرم های موبایل روبه رو بودیم. Xamarin با سی شارپ، Sencha و Cordova یا PhoneGap با HTML5 و JavaScript همچنین AdobeAIR با AS3 از نام های برجسته در این زمینه بودند.

ابزار های مختلفی برای برنامه نویسی کراس پلتفرم ارایه شد. حتی اینتل پا پیش گذاشته و XDK را معرفی کرد. همچنین ابزار هایی نظیر j2objc که توسط گوگل ارایه شد، برای تبدیل و ترجمه کد از جاوا به Objective-C.

اما در میان تمام این نام ها، یکی از نام هایی که در این بین کمتر به آن اشاره شده، JUniversal است. این ابزار به شما امکان می‌دهد تا به صورت آزادانه در جاوا کد نویسی کنید، سپس کد خود را به سی‌شارپ، سی‌پلاس‌پلاس و یا آبجیکتیو سی‌پلاس‌پلاس ترجمه کنید. حتی می‌توانید با تلفیق JUniversal و j2objc گوگل، کد خود را از جاوا به Objective-C تبدیل و برای iOS استفاده کنید.

به عنوان برجسته ترین ویژگی JUniversal، به ترجمه کامل سورس شما به کد نیتیو زبان مورد نظر می‌توان اشاره کرد، تا آنجا که این پروسه به نحوی انجام می‌شود که کد خروجی شما کاملا به کد دست نویس تشابه داشته باشد. همه چیز به گونه ای به زبان مقصد ترجمه می‌شود که گویی تمام کد به صورت دست نویس آماده شده است.

یکی از نقاطه ضعف تکنولوژی های کراس پلتفرمی نظیر Cordova  عدم وجود کتابخانه‌های کافی مورد نیاز برای دسرسی به امکانات مورد نظر در سطوح مختلف است. اما خوشبختانه JUniversal این ضعف را به کمک کتابخانه JSimple که شامل بیشتر امکانات مورد نیاز برای پیاده سازی اپ‌های معمول موبایل است، جبران کرده.

از اعتبار سنجی با OAuth گرفته تا کار با JSON و حتی پروسه های یونیت تست و همچنین انواع متغیر ها در جاوا و این در حالیست که در مجموع تنها حدود ۲۰ هزار خط کد را شامل می‌شوند.

حجم بسیار کم، تشابه بسیار زیاد به کد نیتیو، استفاده از کد های نیتیو پلتفرم مقصد، کامپایلر و دیباگر و حتی ابزار های طراحی UI به علاوه اوپن سورس و رایگان بودن آن، جایگاه مناسبی را در بین تکنولوژی های موجود برای JUniversal فراهم کرده.

در انتها، همانطور که به شخصه در ابتدای مطلب ذکر کرده‌ام، ابزار هایی نظیر JUniversal ابزار هایی هستند که سرعت توسعه اپ را برای شما افزایش می‌دهند،‌ اما همیشه به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از تکنولوژی هایی نظیر این، برای پروژه های بزرگ با قابلیت گسترش زیاد توصیه نمی‌شود.

ضمن آن که، این ابزار ها به هیچ عنوان جای تجربه و آشنایی کافی بر کد ورودی و خروجی و جلوگیری از امکان ایجاد مشکلات ناخواسته را نخواهد گرفت.

منبع: +

2 نظرات
 1. بهروز می گوید

  بسیار خوب
  موفق و پیروز باشید

 2. niloufar می گوید

  سلام
  راهنمای نصب و همچنین کار با این توسعه دهنده خیلی محدود است .لطفا در صورت امکان اطلاعات کامل تری در اختیار قرار بدهید .
  ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.