استارت‌آپ و کارآفرینی

گانت چارت مزایا و معایب

در پروژه‌های برنامه‌نویسی و طراحی، همچون سایر پروژه‌ها، با بکارگیری ابزار مدیریت پروژه نتایج بهتری کسب می‌شود. هر پروژه معمولا یک فرآیند است که می‌تواند به صورت فردی و یا گروهی و با برنامه‌ریزی برای دستیابی به نتیجه‌ایی مطلوب انجام شود. پروژه‌ها با فعالیت‌های کوتاه روزانه متفاوت هستند و همیشه یک زمان شروع و زمان پایان برای کل پروژه در نظر گرفته می‌شود. برخی از پروژه‌ها می‌توانند بسیار پیچیده باشند به طوری که برای تسلط بر همه‌ی ابعاد آن نیاز به یک راه آسان برای دیدن آنچه باید انجام شود داریم.

طراح نمودار گانت

نمودار گانت توسط “هنری گانت” به عنوان روشی برای مشاهده‌ی روند اجرای پروژه و تخمین زمانبندی اولیه ایجاد شد. از سال ۱۹۱۰، این نمودار بخش جدایی‌ناپذیر از مدیریت پروژه بوده که شروع و پایان یک پروژه را همراه با هر یک از عناصر و فعالیت‌های مورد نیاز آن به صورت بصری نمایش می‌دهد. از آنجا که بسیاری از وظایف پروژه وابسته به وظایف قبلی آن هستند، این نمودار امکان مشاهده‌ی این وابستگی‌ها را نیز فراهم می‌کند.

یک نمونه نمودار گانت:

op2mac_gettingtoknow_02

به منظور ساخت یک نمودار، شما ابتدا نیاز به لیست تمام وظایف مورد نیاز در یک پروژه همراه با زمان پیش‌بینی‌شده برای هر وظیفه دارید. در حالی که شما می‌توانید نمودار را با کاغذ و قلم ایجاد کنید، معمولا بهتر است از نرم‌افزارهای مدیریت پروژه و یا ابزارهای آنلاین استفاده نمایید. زیرا بسیاری از پروژه‌ها می‌تواند پیچیده باشند و قطعا در حین انجام پروژه تغییراتی خواهند داشت اعمال این تغییرات بر روی ابزارهای نرم‌افزاری بسیار ساده‌تر خواهد بود.

فواید استفاده از نمودار گانت

تمرکز بر وظایف واقعی

برای این که نمودار گانت مناسبی تولید کنید باید عناصر پروژه را به خوبی  بشناسید و وظایف مورد نیاز را مشخص کنید. با استفاده از این نوع نمودار شما اساسا مجبورهستید بر روی آنچه واقعا باید انجام شود تمرکز کنید و نتیجه‌گیری شما تا حدودی سازمان یافته‌تر و منطقی‌تر خواهد بود.

مشخص‌نمودن زمان‌بندی

از آنجا که بسیاری از وظایف پروژه اغلب به وظایف دیگر بستگی دارد، مشخص‌نمودن زمان آغاز و پایان کار برای هر وظیفه و کل پروژه دشوار می‌نماید. در نمودار گانت باید مشخص کنید که یک وظیفه چه مدت باید به طول ‌انجامد. مشخص‌کردن بازه‌ی زمانی برای هر وظیفه و نیز تعریف وابستگی‌ها به تعیین دقیق‌تر زمان آغاز و پایان کل پروژه کمک شایانی می‌کند. البته باید زمان‌هایی مانند تعطیلات و موارد وقت‌گیر قابل‌ پیش‌بینی را نیز در نظر بگیرید.

مشاهده یکجای کل پروژه

نمودارهای گانت بصری هستند. وجود اکثرعناصر مختلف پروژه و افکار و ایده‌ها با هم در یک جا درک بهتری از کل پروژه به توسعه‌دهنده می‌دهد. فراتر از آن وجود همه‌ی فعالیت‌ها در تصویر تعریف بهتری از آنچه در ادامه‌‌ی کار باید انجام شود ارایه می‌دهد.

کاستی‌ها

گاهی بیش از حد پیچیده می‌شود

احتمالا تجربه‌ی کار بر روی یک پروژه‌ی پیچیده را داشته‌اید. در این صورت می‌دانید که  نمودار مربوط به آن نیز می تواند بسیار پیچیده باشد. تعدد و وابستگی فعالیت‌ها بر وسعت کار می‌افزاید . شرکت‌ها برای این پروژه‌ها ممکن است نیاز به استخدام کارمندان متخصص برای تحلیل و مدیریت  جزئیات داشته باشند. این مسأله  می‌تواند برای کسب‌و کار‌های متوسط که می‌خواهند کارهای بزرگ انجام دهند هزینه‌ی زیادی به دنبال داشته باشد.

نمودار باید دائما به‌روز شود

نمودار گانت در ابتدای مراحل تولید یک پروژه طراحی می‌شود، بنابراین احتمال زیادی وجود دارد تغییراتی برای ادامه‌ی کار لازم باشد و در نتیجه باید به‌روزرسانی شود. هر‌گونه تغییر ایجاد شده، بر روی وظایف وابسته‌ی دیگر نیز اثر می‌گذارد و آنها نیز باید اصلاح شوند. ولی اکثر کسانی که درگیر مسایل فنی کار هستند زمان لازم برای انجام این کار را ندارند.

هنوز تصویر کاملی از پروژه نشان نمی‌دهد

نمودار گانت وظایف و وابستگی‌ها و زمان‌بندی را نشان می دهد، اما تعریفی برای منابع و نیروی انسانی مورد نیاز ارایه نمی‌دهد. این کاستی می‌تواند برای برخی از مدیران یا اجراکنندگان پروژه  یک تصویر ناقص یا ایده اشتباه در مورد وظایف هر فرد که در کنار هم پروژه را می‌سازند ارایه بدهد.

تجربه‌ی شخصی نویسنده

این نمودار در آغاز درک نسبتا مناسبی از تقسیم‌بندی وظایف و نیازها و زمان تخمینی اجرای پروژه ارایه می‌دهد و باعث می شود که حداقل بر روی این موارد بیشتر وقت بگذارید و نیز یکی از بهترین ابزار ها برای مدیرت کارمندان و منابع می باشد. اما زمانی که به مراحل اجرایی پروژه می‌رسیم  و درگیر مسایل فنی و مشکلات پیاده‌سازی شدیم ناچار به تغییر زمان‌بندی این نمودار خواهیم بود که نیاز به حوصله و توجه دارد. البته به تدریج مشخص‌کردن زمان و منابع  برای پروژه‌ها آسان‌تر و دقیق‌تر خواهد شد.

4 نظرات
 1. علی می گوید

  بخش مدیریتی یه بخش لازم برای این سایت بود
  ادامه بدین …

 2. امیر خاکزاد می گوید

  با سلام خدمت نویسنده محترم مطلب
  با توجه به تجربه شخصی مطلب بسیار درستی است. معمولا گانت چارت جوابگوی پروژه در همه موارد نمی باشد. بویژه در کشور ما و نبود ثبات در بسیاری از موارد نظیر مهیا شدن بودجه در مراحل کار یا قیمت تجهیزات و مواد اولیه

 3. طه می گوید

  متشکرم از این که نظر گذاشتین
  بله موافقم . البته فوایدی داره که نمیشه ازش گذشت اما همانطور که گفتید نمیشه صد در صد روی این روش مدیریت پروژه تکیه کرد باید از ابزار های دیگه هم بهره برد .

  پیروز باشید

 4. علی می گوید

  یه دسته بندی به نام مدیریت اضافه کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.