استارت‌آپ و کارآفرینی

اشتباهات رایج در مورد استفاده از تصاویر

مقاله زیر ترجمه یکی از مقالات وبسایت speckeyboys.com است که به مقوله استفاده از تصاویر در وب می‌پردازد و تحت عنوان ثانوی «در خارج چه خبر است؟» در هایو منتشر می‌شود. جای نگرانی نیست، زیرا که موارد قانونی ذکر شده در ایران مصداق ندارند.

 

وب ماهیتی بصری دارد. انتخاب دیگری ندارید. وب‌سایت شما باید از تصاویر استفاده کند. رنگ‌ها و تصاویر احساس و حالات را می‌آفرینند و هر دو در پروسه تصمیمات خرید موثرند. اما شما از کجا تصاویر مربوط به محتوایتان را می‌یابید؟ تصاویری که استفاده‌شان منجر به هزینه و مشکلات قانونی نشوند بسیار کم هستند.
هر تصویری که در فضای آنلاین می‌یابید متعلق به کسی است. یک عکاس با صرف زمان، انرژی و هزینه‌ تصویر بی‌نقصی را به‌دست آورده است، بنابراین محق به دریافت دستمزد در قبال استفاده از تصاویرش است. هرچند گاهی افراد تمایل دارند به شما برای استفاده از تصویرشان بصورت رایگان اجازه دهند، اما نیاز است پیش از استفاده از تصاویر، اطمینان حاصل نمایید.

در ادامه چند اشتباه رایج در مورد استفاده از تصاویر ذکر شده است.

Image Source: Image Creative via Shutterstock
منبع تصویر : Image Creative via Shutterstock

تصاویری که آنلاین می‌یابید

هر تصویری متعلق به کسی است. شما نمی‌توانید یک تصویر را صرفا از یک وب‌سایت دیگر بردارید، حتی اگر به صفحه مربوطه لینک داده باشید. گاهی صاحب حقوق انحصاری تصویر می‌تواند شما را در دادگاه به علت استفاده از تصویر بدون اجازه کتبی وی، مورد تعقیب قضایی قرار داده و هزاران دلار خسارت طلب نماید. پرونده‌های مشابه زیادی در این زمینه وجود دارد.
اصل بر این است که شما هرگز نمی‌توانید تصویری را که در وبسایت دیگری یافته‌اید کپی کنید. این عمل شکلی از دزدی است. حتی اگر شما به صفحه مورد نظر لینک بدهید، باز هم دزدی است. اگر شما از چنین تصویری در اینفوگرافیک و یا هر طرح دیگری استفاده نمایید نیز دزدی ست. شما باید هر تصویری را که می‌خواهید استفاده نمایید به دقت بررسی نمایید. این تنها راهی هست که پایتان به دادگاه باز نشود.

 

تصاویر در حیطه مالکیت عمومی (Public Domain)

قواعد استفاده از تصاویر در حیطه مالکیت عمومی اصلا ساده نیستند. یک تصویر می‌تواند در یک کشور در محدوده مالکیت عمومی باشد، ولی در کشور دیگری در حیطه مالکیت انحصاری قرار داشته باشد. برخی از تصاویر با قدمت ۶۰ سال بصورت خودکار در محدوده مالکیت عمومی قرار می‌گیرند و برخی دیگر نه.
شما ممکن است مجموعه‌ای از تصاویر در حیطه مالکیت عمومی بیابید، که صرفا به این علت که در حیطه مالکیت عمومی هستند مناسب برای استفاده نباشند. مثلا شما نمی‌توانید تصاویر در حیطه مالکیت عمومی که حاوی عکس‌های قابل‌تشخیص از افراد یا اموال شخصی دیگران که می‌تواند حتی شامل تصویر لوگویی که دارای علامت آزاد شده از مدل، مال و یا مالک آن نمی‌باشد، را استفاده کنید.

آیا تصاویر در حیطه مالکیت عمومی برای استفاده بی‌خطر است؟
این تصاویر از دیگر موارد کم‌خطرترند. مزیت آنها این است که لازم نیست بعد از استفاده از آنها به منبع مربوطه لینک بدهید. اگرچه همان طور که مطرح شد استفاده از این نوع تصاویر بصورت صد در صد امن نخواهد بود.

تصاویر در حیطه مالکیت دولت ایالات متحده

افراد معمولا تصاویر متعلق به دولت ایالات متحده را به عنوان تصاویری که برای استفاده کاملا امن هستند ذکر می‌کنند، اما توضیحات بالا نشان می‌دهند اینچنین نیستند.

آیا تصاویر در حیطه مالکیت دولت ایالات متحده برای استفاده بی‌خطر است؟
بسیاری از آنها برای استفاده امن هستند، اما شما پیش از استفاده نیاز به بررسی دارید. شما همچنین باید تصاویر را از نظر در برداشتن چهره‌ها، لوگوها، و حقوق مالکیت مربوط به هر تصویر بررسی نمایید.

 

تصاویر تحت لایسنس‌های Creative Commons

انواع مختلفی از لایسنس کریتیو کامنز وجود دارد. شما نیاز دارید تا محدودیت‌های هر یک را درک کنید. همه این لایسنس‌ها متضمن لینک‌کردن منبع اصلی هستند. حتی بعضی از آنها به شما اجازه استفاده تجاری از یک تصویر را می‌دهند (توجه داشته باشید که استفاده در بلاگ به عنوان یک استفاده تجاری محسوب می‌شود.)

image_legal_01
منبع اسکرین‌شات

تصاویری که تحت لایسنس کریتیو کامنز منتشر می‌شوند به ندرت دارای علامت آزاد شده از حیطه مالکیت انحصاری را دارند. ( model release و یا property release )‌. هر کسی که در تصویر حضور دارد می‌تواند شما را به دلیل استفاده بدون اجازه از تصویرش در دادگاه تعقیب کند. در موارد مشابه هم صادق است، در صورتی که تصویر خانه یا خودروی کسی در عکس وجود داشته باشد. شما نیاز به علامت آزاد شده از حیطه مالکیت شخصی که توسط مالک صادر و در تصویر نقش بسته است، دارید.

آیا تصاویر کریتیو کامنز برای استفاده بی‌خطر است؟
شاید. شما هنوز نیاز دارید تا پیشینه‌ی انتشار یک تصویر را بررسی نمایید تا مطمئن شوید قبلا کسی یک تصویر دارای کپی‌رایت را به عنوان تصویر کریتیو کامنز منتشر نکرده باشد. شما تنها می‌توانید تصاویر دارای لایسنس استفاده تجاری را بکار گیرید، حتی اگر بخواهید از آن برای یک پست وبلاگ استفاده کنید.

 

فلیکر

فلیکر تنها منبع تصاویری است که بصورت گسترده در وبسایت ها استفاده می‌شود. هر کسی می‌تواند هر تصویری را در فلیکر منتشر کند و به عنوان کریتیو کامنز برچسب‌گذاری کنند. بله، این کار غیرقانونی است، اما صاحبان حقوق انحصاری تصاویر به دنبال شما خواهند آمد، نه کسانی که تصویر مورد نظر را تحت عنوان لایسنس کریتیو کامنز برچسب‌گذاری کرده است.
حتی وبسایت‌های بزرگی مثل بی بی سی به دام استفاده بدون اجازه از چنین تصاویری در فلیکر افتاده‌اند.

آیا تصاویر فلیکر برای استفاده بی‌خطر است؟
اگر تصاویر را بجای هاست کردن در سرور خود، hotlink نمایید، (از سرورهای فلیکر خوانده و در صفحات خود نشان بدهید) احتمالا امن باشد، اما بهتر است قبل از استفاده، در این خصوص مشاوره حقوقی دریافت نمایید. بیشتر تصاویر فلیکر دارای علامت آزاد سازی شده نیستند ( model release و یا property release ). بنابراین استفاده از آنها نگرانی‌های قانونی را بسوی شما نشانه خواهد رفت، به این علت که شما نمی‌توانید از تصاویر دیگران بدون اجازه استفاده نمایید.

 

پینترست Pinterest

بسیاری از آدم‌های دور و بر ما روی پینترست عکس منتشر می‌کنند. این افراد کپی‌رایت و اجازه‌نامه استفاده از تصاویر را بررسی نمی‌کنند. بسیار خطرناک است اگر از تصویری که روی پینترست می‌یابید استفاده نمایید.

آیا تصاویر پینترست برای استفاده بی‌خطر است؟
ممکن است باشند، اما شما باید منبع تصویر و پیشینه‌ی آن را بررسی نمایید تا این اطمینان را بیابید که استفاده از این تصاویر بی‌خطر است. تصاویر پینترست به ندرت دارای دارای علامت آزاد سازی شده هستند ( model release یا property release )، بنابراین استفاده از آنها هرگز خالی از خطر نخواهد بود.

 

ذخیره‌های رایگان تصاویر

برخی از وبسایت‌ها بخش‌هایی را به تصاویر رایگان برای استفاده اختصاص داده‌اند ( مانند + + )، اما هنوز قواعدی وجود دارد که باید برای استفاده تصاویر آنها را رعایت کنید.

image_legal_02
منبع اسکرین‌شات

منابع تصاویر واقعا رایگان

سایت‌های ارائه تصاویر رایگان

شما معمولا باید به وبسایت لینک منبع بدهید و همچنان باید در بررسی علامت آزاد سازی شده ( model release یا property release ) محتاط باشید.

 

دوربین خودتان

image_legal_04
منبع تصویر : Image Creative via Shutterstock

شما احتمالا فکر می‌کنید که تصاویری که خودتان شخصا گرفته‌اید برای استفاده بی‌خطر و امن هستند، اما شما هنوز به علامت آزاد سازی شده ( model release یا property release ) بر روی عکس‌هایتان نیاز دارید. عکس‌گرفتن از برج ایفل و استفاده از آن می‌تواند برای شما دردسرساز باشد. به این خاطر که مالک برج ایفل نسب به دارایی خود حقوقی دارد و شما برای استفاده از تصاویر دارایی آنها نیاز به اجازه آنها دارید.
حتی یک صحنه خیابان که حاوی چهره و خودرو افراد باشد می‌تواند به بروز مشکلاتی منجر شود.
اگر قصد دارید تصاویری ثبت کنید که کاملا متعلق به شما باشد، بهتر است از فن‌آوری، چهره‌ها و ساختمان‌های مشهور دوری کنید.

 

نکته آخر

یک تکنولوژی در حال ظهور که «کسب درآمد از تصویر» ( In Image Monetization ) خوانده می‌شود به ناشران و وبمسترها اجازه می‌دهد تا از تصاویرشان کسب درآمد کنند. imonomy از پیشگامان در زمینه تبلیغات داخل عکس است که دقیقا همین کار را می‌کند.

imon
با استفاده از بستر آنها، شما به میلیون‌ها تصویر دارای کپی‌رایت رایگان دسترسی خواهید داشت، و در عین حال می‌توانید از آنها درآمد نیز داشته باشید.

منبع: Some Common Legal Misunderstandings About Image Usage

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.