استارت‌آپ و کارآفرینی

آشنایی با میکرو-فریمورک فلسک

یکی از راه های توسعه وب با پایتون استفاده از میکرو-فریمورک فلسک هست. میکرو-فریمورک ها اصولا نسبت به فریمورک‌ها ساده‌تر و کوچکتر هستند و بعضی از ویژگی‌های فریمورکها رو ندارند. اما خوب با این حال برای توسعه دادن به صورت شخصی بهتر هستن.

فلسک توسط آرمین روناچر که یکی از اعضای تیم پوکو بوده توسعه داده شده. این تیم از سال ۲۰۰۴ در حال فعالیت در زمینه زبان برنامه نویسی پایتون هست که برای اطلاعات بیشتر می‌تونید به سایتشون سر بزنید.

شیوه کار کردن و راه اندازی فلسک برای توسعه خیلی ساده هست، کافی است این مراحل رو به ترتیب انجام بدهید:

۱)  نصب پکیج منیجر پایتون (‌چون من یکی از توزیع های گنو/لینوکس رو برای توسعه انتخاب کردم بر پایه اون توضیح میدم، برای شیوه نصب روی سیستم عامل‌های دیگه مستندات پروژه رو بخونید )

برای نصب این دستور رو بنویسید:

sudo apt-get install python-pip

۲) نصب فلسک

برای نصب فلسک این دستور رو بنویسید:

sudo pip install flask

۳) شروع کنید وب سایت خودتون رو بسازید!

من برای نمونه، ۲ فطعه کد قرار میدم که اولی یک Hello World ساده است و دومی یک Hello World که از یک فایل HTML خونده میشه.

نمونه کد اول:

from flask import Flask

app = Flask(__name__)

@app.route("/")
def index():
  return "Hello World !"

if __name__ == __main__:
  app.run()

خوب دو خط فلسک رو به برنامه ما اضافه میکنه و در مرحله بعد مسیریابی رو انجام میده. app.route@ مشخص میکنه که اگه کاربر وارد صفحه اصلی سایت شد فانکشن زیر رو اجرا کن. در مرحله بعد هم که مشخص می‌کنیم که اگر فایل ما، فایل اصلی برنامه است برنامه رو اجرا کن.

نمونه کد دوم:

قبل از همه چیز این رو به خاطر داشته باشید که اگه دارید وب سایتی بر پایه پایتون و فلسک توسعه میدید تو فولدر پروژه باید دو فولدر به نام های static و templates ایجاد کنید که در فولدر templates فایل های html و در static فایل های css و js خودتون رو قرار میدید.

from flask import Flask, render_template

app = Flask(__name__)

@app.route("/")
def index():
  return "Hello World !"
  
@app.route("/welcome")
def welcome():
  return render_template('welcome.html')
if __name__ == __main__:
  app.run()

کد تغییر زیادی نکرده فقط یک ماژول render_template بهش اضافه شده و اگر کاربر به صفحه /welcome برود فانکشن به جای متن خالی، فایل html رو return میکنه. توجه داشته باشید که فایل html باید داخل پوشه templates قرار بگیره تا فلسک اون رو شناسایی کنه!

تا اینجای کار شما تونستید خیلی راحت یک وب سایت ساده راه اندازی کنید. برای اطلاعات بیشتر و آموزش برای فلسک می‌تونید در اینترنت جستجو کنید. به نظر من بهتره با مستندات خود فلسک شروع کنید و اگر دوست داشتید کتاب Grinberg M. – Flask Web Development رو بخونید. ایشون یه دوره آموزش ویدیویی هم دارن که با این لینک می‌تونید اون رو تهیه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.