استارت‌آپ و کارآفرینی

معرفی ماژول Bean دروپال

چه شما یک تاره کار باشید و چه یک توسعه دهنده کهنه کار دروپال، همه می‌دانیم که سیستم بلوک هسته دروپال بسیار محدود است. ماژول‌های زیادی وجود دارند که سعی می‌کنند قابلیت‌هایی به بلوک‌های دورپال اضافه کنند. حتی در برخی موارد Views دروپال هم آن گونه که باید و شاید پاسخگو محدودیت‌های بلوک‌ها نیست. اما حدود دو ماه پیش، ماژولی به نام  Bean وارد لیست ماژول‌های دروپال شد. این ماژول مانند ماژول Context کارکرد سیستم بلوک هسته دروپال رو بهبود می‌بخشه. ماژول Bean سیستم بلوک‌های دروپال را به یک سطح کاملا جدید می‌بره و باعث می‌شه بلوک ها مثل یک نوع محتوا عمل کنند. بوسیله ماژول Bean می‌تونیم انواع مختلف بلوک رو تعریف کنیم و به اونها فیلدهایی رو اضافه کنیم و حتی نحوه نمایش بلوک‌ها رو هم مدیریت کنیم. ماژول Bean در واقع میتونه جایگزینی برای خیلی از ماژول هایی باشه که قبلا برای بهبود بخشیدن عملکرد سیستم بلوک دروپال استفاده می کردیم.

یه نکته در مورد اسم ماژول هم این هست که Bean هیچ ربطی به واژه لوبیا نداره و در واقع مخفف Block Entities Aren’t Nodes هستش. برای استفاده از این این ماژول میتونیدبه صفحه مربوط به ماژول در سایت دروپال مراجعه کنید اونجا می تونید ماژول رو دانلود و توضیحات و مستندات مربوط به اون رو هم مطالعه کنید. نکته جالب این هست که نسخه پایدار این ماژول در تاریخ ۱۳ اسفند ۹۳ منتشر شده و در حال حاضر که این مطلب نوشته میشه روی ۱۷۷۹۴ وب سایت نصب شده.

 

حالا این ماژول دقیقا به چه دردی می خوره ؟ مگه انواع محتوا تو دروپال رو نداریم؟ چه لزومی داره انواع بلوک رو داشته باشیم؟

خب کاری که قبلا انجام میدادیم این بود که یه نوع محتوا جدید درست می‌کردیم، فیلدها رو اضافه می‌کردیم و محتوای خودمون رو وارد می‌کردیم. به عنوان مثال شما یک مقاله ایجاد کردید که یه عنوان داره، یه متن و یه عکس حالا می‌خواید اون رو تو سایدبار سایتتون بذارید خوب برای این کار باید یه بلوک ویوز از نود خودتون درست کنید و بعد اون بلوک رو انتقال بدید تو  سایدبار، حالا ماژول Bean این کار رو برای ما با ایجاد بلوک هایی که می تونیم فیلدهایی براشون تعریف کنیم راحت تر کرده.

با ستفاده از ماژول Bean نوع بلوک رو درست می کنیم و محتوای خودمون رو تو فیلدها وارد و ذخیره می‌کنم بعد اون بلوک رو میذارم تو سایدبار. به همین راحتی

این فقط یه توضیح کوتاه درباره کارکرد این ماژول بود. اگر شما این ماژول رو در کنار ماژول دیگه‌ای مثل Context و یا Display Suit به کار ببرید خیلی کارهای جالبتر رو می‌تونید باهاش انجام بدید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.