استارت‌آپ و کارآفرینی

چی نصب کنم؟

این سوال در ابعاد مختلفی و در جاهای مختلفی مطرح میشه. به نمونه های زیر توجه کنید:

 • برای کار برنامه‌نویسی سیستم عامل چی نصب کنم؟
 • برای کد نویسی چی نصب کنم؟ اتم خوبه یا سابلایم؟
 • برای php بهتره phpStorm نصب کنم یا zend studio؟

و همون طوری که می‌دونید موارد مشابه زیاده، بیایید چند لحظه موارد فنی و آمارها و نمودارها رو کنار بذاریم. آیا دلیل اصلی انتخاب یک سیستم عامل و یا ویرایشگر این نیست که باهاش راحتیم؟ افرادی هستند که در حال حاضر دارن با ویرایشگرهایی مثل notepad++ ،vim و یا emacs کد نویسی میکنن. آیا ما که از sublime استفاده می‌کنیم پیشرفته و خفن هستیم؟ یا اونی که از atom استفاده میکنه خفنتر از همه ما هست؟

یا من که از لینوکس برای کارهای روزمره و شخصی استفاده می‌کنم خیلی حرفه‌ای تر از اون برنامه‌نویس که از ویندوز استفاده میکنه هستم؟

پس جواب مناسب برای این سوال‌ها چی هست؟ به نظر من مناسبترین جواب این هست که تا خودت تجربه نکنی نمیتونی بفهمی کدوم برای تو خوب هست. من به اتم رفتم تستش کردم و دوباره برگشتم به سابلایم. چرا؟ چون با سابلایم راحت بودم. موضوع تست و آزمایش یک ابزار و زبان برای یک برنامه نویس حرفه‌ای و حتی مبتدی کار چندان سختی نیست. و ما به صورت دائم در حال تکرار و انجامش هستیم. و هیچ وقت نباید در مورد استفاده از این ابزارها تعصب داشته باشیم. قبلا در مورد تعصب در دنیای نرم افزار و برنامه نویسی مطلبی نوشتم.

ما می‌تونیم مقالات مخلتفی رو بخونیم، نظرات افراد رو بشنویم ولی دلیل اصلی انتخاب ما در مورد ابزارها در نهایت چیزی جز این نیست  که ما با اونها راحتیم. فقط لطفا از دید برتری به ابزاری که دارید استفاده می‌کنید نگاه نکنید. تفکراتی تعصبی رو کنار بگذارید، که به شدت مسموم هستند. سعی کنید از این تفکرات فاصله بگیرید، و این رو به خاطر داشته باشید که اینها ابزار هستند نه ایدئولوژی.

 

4 نظرات
 1. محمد می گوید

  مطلبیه که همه باید بهش برسن.
  در ضمن بعضی مواقع پیش میاد دو سه بار هی یک ابزار مثلا ادیتور رو تست میکنی تا بالاخره ممکنه علیرغم دفعه اول که بدت اومده بود این بار خوشت بیاد یا بالعکس. یعن در مرور زمان هم حتی تفاوت میکنه

 2. حسین می گوید

  تفکراتی تعصبی رو کنار بگذارید…اینها ابزار هستند نه ایدئولوژی

  احسنت

 3. آرمیشا می گوید

  بله ، وقتی می شه به راحتی سودمندترین ابزار رو تست و بررسی نمود برای چی باید از روی تعصب کاربران خودشون رو به زحمت بندازن ؟
  سابلایم واقعا عالیه اما برای ادیت های دم دستی از نوت پد ++ استفاده می کنم که یک کار راه انداز فوق العاده هست !

 4. […] مطلب قبلا در وب سایت Hive.ir منتشر شده […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.