استارت‌آپ و کارآفرینی

Grunt چیست؟ و نصب آن روی مک

تصور کنید دیگر هیچ وقت نیازی به دکمه‌ی 

  ندارید و یا می‌توانید با یک دستور ساده فایل‌های خود را minify کنید. خوب راه حل شما اینجاست. در پست‌های قبلی مجله هایو، جناب آقای نکوفر در مورد گرانت و نحوه نصب آن روی اوبونتو نوشته بودند. گرانت یک ابزار برای اجرای تسک‌های خودکار بر پایه جاوا اسکریپت است. برای اینکه بتوانیم از گرانت استفاده کنیم به نصب Node.js نیاز خواهیم داشت. برای نصب Node.js بر روی مک می‌توانید از  وب‌سایت خود Node.js استفاده کنید و فایل اجرایی آن را دانلود کنید و به سادگی آن را روی سیستم خود داشته باشید. (مرتبط: آموزش کامل نصب Node روی مک)

با نصب Node.js روی سیستم پکیج مدیریت‌کننده Node یا همان  npm هم به صورت خودکار روی سیستم شما نصب خواهد شد. شما به سادگی می‌توانید با استفاده از npm پکیج آماده‌شده‌ی Grunt.js را نصب کنید و استفاده کنید. همچنین در نظر داشته باشید که می‌توانید با npm پکیج‌های مختلف را پاک کنید.

توجه داشته باشید که برای هر بار استفاده از Grunt در پروژه‌های مختلف، باید Grunt را برای آن پروژه راه‌اندازی کنید. تصور کنید در یک پروژه می‌خواهید دیگر فایل‌ها را دستی ذخیره نکنید پس در روت یا همان فولدر پروژه خاصیت اتوماتیک‌کردن ذخیره را راه‌اندازی می‌کنید.

زمانی که Node.js راه‌اندازی شد ترمینال مک را باز کنید و کد زیر را وارد کنید:

sudo npm install -g grunt-cli

سپس کمی منتظر بمانید تا پروسه دانلود و نصب ادامه پیدا کند. سپس برای اینکه مطمئن شوید Grunt روی سیستم شما نصب شده است، کد زیر را وارد کنید تا از ورژن آن مطلع شوید:

grunt --version

در مطالب بعدی در مورد Grunt و نحوه استفاده از آن در پروژه‌ها و پکیج‌های دیگر بیشتر توضیح خواهم داد.

2 نظرات
  1. mamad می گوید

    Tnx

  2. امیر حسین می گوید

    از Grunt استفاده کردم و فوق العادس. منتظر پست های بعدی هستم. مرسی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.