استارت‌آپ و کارآفرینی

ذخیره‌سازی فایل‌های پشتیبان در Dropbox

تهیه نسخه پشتیبان از فایل‌ها و دیتابیس یک سایت از مهمترین کارهایی هست که باید دائما انجام گیرد. این کار باید به صورت منظم روزانه، هفتگی و ماهانه و یا در بعضی مواقع حساس به صورت ساعتی انجام گیرد. اما نکته بعدی محل نگهداری این پشتیبان‌هاست.

یک فضای پشتیبان حداقل باید مشخصات زیر را داشته باشد:

 • دیتاسنتری غیر از جایی که هاست اصلی سایت در آن قرار دارد باشد.
  بحث ناگهانی تحریم‌شدن و اتفاقات مانند آن برای ما ایرانی‌ها عادی هست. پس سعی کنید از دیتاسنتر دیگری استفاده کنید تا اگر برجام پاره شد و در این دیتاسنتر تحریم اعمال شد در جای دیگری اطلاعات خود را داشته باشید. ولی فرض کنید شما داخل ایران نیستید و تحریم هم نمی‌شوید. بیایید بدترین حالت ممکن را فرض کنیم، فرض کنیم نزدیک دیتاسنتر بمب اتم منفجر شود یا شهاب سنگی از آسمان بیوفتد روی دیتاسنتر در نتیجه باز هم اطلاعات پشتیبان شما هم از بین می‌رود.

در ویدئوی بالا (در ۱:۵۴) می‌بینید که چطور سرورهای VodaFone در ترکیه به زیر آب میره. منبع در یوتیوب

 • از نظر امنیتی در حد قابل قبولی باشد.
  از هر هاست ارزان و بی‌کیفیتی استفاده نکنید. گاهی فکر می‌کنیم چون این فضا متعلق به سایت اصلی نیست پس نباید زیاد به موضوع امنیت حساس باشیم. اما برعکس شما باید این طور فکر کنید که هر شب کل اطلاعات خودتان را تمام کمال و بدون نقص داخل این فضا کپی می‌کنید. پس امنیت آن باید در حد سایت اصلی مهم باشد.
 • آپ تایم قابل قبولی داشته باشد.
  گاهی تفکر اشتباه مورد بالا در این مورد هم صدق می‌کند،‌ غافل از اینکه ممکن هست فضای پشتیبان‌گیری در زمان انتقال اطلاعات در دسترس نباشد و پشتیبان‌گیری انجام نشود و درست فردای همان روز هارد سرور سایت شما به مشکل جدی بربخورد.

پس نتیجه می‌گیریم که نگهداری نسخه پشتیبان بر روی سرور یا هاست اصلی ایده بسیار بد و خطرناکی هست. در ضمن پس از رعایت موارد بالا حتما هر روز مثل سایت اصلی به فایل‌های پشتیبان خودتان سربزنید و از پشتیبان‌گیری منظم مطمئن شوید. البته می‌شود سیستم را طوری تنظیم کرد که گزارشی از عملیات پشتییان‌گیری را برای شما ارسال کند. اما به غیر از این ایمیل‌ها هر از گاهی خودتان فایل‌ها را چک کنید تا مطمئن شوید عملیات پشتیبان‌گیری به‌درستی انجام می‌شود.

اگر حجم اطلاعات شما زیاد نباشد یکی از بهترین گزینه‌‌های روی میز استفاده از سرویس‌های ذخیره اطلاعات ابری است. کما اینکه این سرویس‌ها هم برخلاف تبلیغاتشان اطلاعاتشان را روی زمین نگهداری می‌کنند و واقعا خبری از ذخیره اطلاعت روی ابر نیست. در ادامه این مطلب می‌خوانیم که چگونه فایل‌های پشتیبان خودمان را در فضای ابری Dropbox ذخیره کنیم. قطعا می‌شود با کمی همت مضاعف همین روش را برای Google Drive و سرویس‌های ابری دیگر استفاده کرد. همچنین می‌توانید با کمی جستجو پلاگین وردپرسی برای آن پیدا کنید.

توجه: برای اجرای اسکریپت‌هایی که در ادامه مطرح می‌شود حداقل به دسترسی ssh به سرور نیاز دارید. (همین اول گفتم بعدا نگید چرا نگفتی)

برای شروع بعد ساختن اکانت در Dropbox و لاگین به آدرس زیر بروید :

dropbox.com/developers/apps/create

برای ساختن یک اپلیکشن Dropbox باید سه گزینه را تکمیل کنیم. که به ترتیب زیر عمل کنید.

 1. در شماره اول ( Choose an API )  بین دو گزینه موجود گزینه Dropbox API رو انتخاب می‌کنیم، دلیل اصلی انتخاب ما این است که نگارنده مطلب پولی نداشت که بابت اکانت Business پرداخت کند یا اگر هم داشت به این سادگی نمی‌شد پرداخت کرد. البته با بررسی‌های که انجام دادم در این مورد خاص پشتیبان‌گیری، اکانت Business آنچنان چیز به درد بخوری نیست و همین اکانت معمولی کار ما را راه می‌اندازد.
 2. در شماره دوم ( Choose the type of access you need ) ما باید سطح دسترسی را مشخص کنیم و برای اینکه امنیت کل اکانت Dropbox خودمان را حفظ کنیم گزینه اول یعنی App folder را انتخاب می‌کنیم.
 3. و در نهایت در شماره سوم ( Name your app ) یک نام برای اپلیکیشن خودمان انتخاب می‌کنیم. و روی Create app کلیک می‌کنیم.

پس از ساخته‌شدن اپلیکیشن ما به صفحه تنظیمات آن هدایت می‌شویم. و تمام چیزی که از این صفحه نیاز داریم یک کلید هست. در زیر مجموعه بخش «OAuth 2» در زیر گزینه Generated access token روی گزینه Generate کلیک کنید تا یک access token برای این اپلیکیشن شما ایجاد شود. مانند شکل زیر. البته قول می‌دهم برای شما کامل واضح نشان داده بشود و مثل عکس زیر نباشد.

ما اپلیکیشن خودمان را ساختیم و یک access token خوشگل و طولانی هم داریم. مرحله بعدی روی سرور و در محیط ssh ادامه خواهد داشت. پس از ورود محیط bash خط زیر را اجرا کنید.

curl "https://raw.githubusercontent.com/andreafabrizi/Dropbox-Uploader/master/dropbox_uploader.sh" -o dropbox_uploader.sh

اسکریپت Dropbox-Uploader دانلود شد. این اسکریپت توسط جناب Andrea Fabrizi نوشته شده و در واقع برای آپلود هست ولی من به شما اطمینان می‌دهم که با خواندن راهنمای آن کارهای زیادی می‌توانید انجام دهید. در ادامه راه توسط دستورات زیر دسترسی اجرای را به اسکرییپ می‌دهیم و سپس آنرا اجرا می‌کنیم.

chmod +x dropbox_uploader.sh
./dropbox_uploader.sh

در اولین اجرا اسکریپت از ما access token را درخواست می‌کند و در دفعات بعدی نیازی به وارد کردن آن نیست. خوب در حال حاضر ما می‌توانیم از طریق خط فرمان فایل‌ها را در پوشه مشخص شده‌ی اکانت Dropbox خودمان آپلود کنیم. برای مثال دستور زیر فایل Felan.tar.gz زا بر روی اکانت ما‌ آپلود می‌کند.

./dropbox_uploader.sh upload felan.tar.gz /

من از اسکریپت زیر برای پشتیبان‌گیری از دیتابیس و فایل‌ها استفاده می‌کنم و با اضافه‌کردن دو خط بعد از عملیات پشتیبان‌گیری فایل‌های ساخته‌شده رو به Dropbox منتقل می‌کنم.

#!/bin/bash
TODAY=$(date +"%b-%d-%Y--%H-%M");
mysqldump --user=USERNAME --password='DATABASE_PASSWORD' DATABASE_NAME > /root/Backup/DATABASE_NAME-$TODAY.sql
gzip -9 /root/Backup/DATABASE_NAME-$TODAY.sql
tar -cf /root/Backup/MySite-$TODAY.tar /var/www/html
gzip -9 /root/Backup/MySite-$TODAY.tar
/root/dropbox_uploader.sh upload /root/Backup/DATABASE_NAME-$TODAY.sql.gz /
/root/dropbox_uploader.sh upload /root/Backup/MySite-$TODAY.tar.gz /

فقط برای اجرای منظم این اسکرییت و پشتیبان‌گیری منظم کافی هست که آن را داخل یک فایل ذخیره کنید و دسترسی اجرای به فایل بدهید و بعد برای آن یک cron تعریف کنید که هر روز یک بار اجرا شود.

به همین سادگی به همین خوشمزگی

4 نظرات
 1. علی ذوقی می گوید

  سلام داداش پیام
  آموزش خوبی بود.
  جدیدا بدلیل نیازی که پیدا کردم دارم از dropbox استفاده میکنم، خیلی سرویس خوب و راحتی هست و این قسمتش هم که شما آموزش دادی بدردم میخوره ، ممنون

 2. آرمیشا می گوید

  دراپ باکس هم یوزر فرندلی هست و هم کیفیت بسیار بالایی داره.

 3. رضا می گوید

  سلام. ممنونم از این مطلب جالب.
  فقط یه سوال امنیتی دارم. من پروفایل نویسنده‌ی اسکریپت را چک کردم. ایشان هکر اخلاقی هستند. با توجه به اینکه این اسکریپت روی جنبه‌های مختلفی که شاید به آن آشنایی نداشته باشیم میتواند تاثیرگذار باشد، آیا نگرانی بابت مشکل امنیتی احتمالی درست است؟
  سوال کلی‌تر در واقع اینطور طرح میشود، کسی که از نظر فنی سواد مطالعه کدها یا وقت کافی جهت بررسی پروژه‌های اپن‌سورس را ندارد، چطور میتواند به موارد امنیتی این‌چنینی اطمینان‌خاطر داشته باشد؟ آیا تعداد فورک‌شده‌ها و لایک‌ها کفایت میکند؟
  ممنونم.

 4. استارتاپینگ می گوید

  سلام .
  اموزش خوبی بود ممنون!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.