استارت‌آپ و کارآفرینی

مبانی؛ وایرفریمینگ

یکی از مهمترین کارهایی که باید قبل از طراحی و برنامه نویسی هر وب سرویس و یا وب سایتی  انجام داد، وایرفریمینگ (wireframing) است.

وایرفریمینگ طراحی ساختار اولیه یک وبسایت می‌گویند که معمولا روی کاغذ کشیده می‌شود، یا بصورت آنلاین و یا توسط برنامه‌هایی که به این منظور ساخته شده‌اند، طراحی می‌شود.

در این طرح بخش‌های مختلف یک صفحه‌ی وب سایت طوری کنار هم قرار می‌گیرند تا هدف یا اهداف خاصی را تامین نمایند. مهمترین اهداف استفاده از وایرفریم‌ها نشان دادن کارکرد و اولویت قسمت‌های مختلف یک صفحه، و ناوبری صفحه است. همچنین به نوعی معماری محتوای وبسایت نیز مشخص می‌شود.

وایرفریمینگ یکی از مهم‌ترین مراحل قبل از انجام عملی امور طراحی است. وایفریم‌ها به طراحان کمک می‌کند تا چارچوب اصلی وب سایت را به صورت بصری ببینند تا بتوانند المان‌ها مختلف را در بهترین جای ممکن قرار دهند. تصویر زیر یک وایرفریم ساده برای استفاده در طراحی یک وبسایت است:

14.website-sketches

در مرحله وایرفریمینگ تنها چیزی که مهم است رفتار المان‌های مختلف، عملکرد آنها و برتری المان‌ها به یکدیگر است و مسائلی مانند تایپوگرافی، رنگ و تصاویر زیاد مهم نیستند، چرا که برای ایجاد چارچوب یک وب سایت به آنها نیاز نخواهیم داشت. Wireframeها باید توسط افراد متخصصی همچون طراحان تجربه کاربری، طراحان المان‌های بصری، آنالیزکننده‌های تجارت و توسعه‌دهندگان کشیده شوند. Wireframe‌ها می‌توانند خط خطی‌های ذهن شما بر روی یک وایت‌برد باشند و یا خطوطی روی کاغذ و یا می‌توانید از نرم افزارهای مختلف استفاده کنید. روش مورد استفاده بیشتر به سلیقه‌ی شما بستگی دارد و  نیاز هم نیست که بسیار زیبا و شیک طراحی شده باشد، همین که بتوانید با استفاده از چند المان ایده‌ی خود را ارایه دهید کافیست. وظایف وایفریم‌ها عبارتند از:

 • نوع اطلاعات نمایش داده شده را تعیین کنند
 • تعداد Function‌های موجود جهت اعمال در وب سایت
 • نسبت المان‌های مختلف به یکدیگر و نحوه عملکرد آنها
 • تاثیر سناریوهای مختلف در طراحی بر روی اسکرین‌های مختلف

البته شایان ذکر است که Wireframe‌ها تنها در طراحی وب سایت استفاده نمی‌شود و می‌توان ( و باید) برای طراحی اپلیکیشن‌های موبایل نیز از آن استفاده کرد. برنامه‌نویسان شاید این کار را برای سهولت پروسه توسعه انجام دهند و طراحان نیز برای تبدیل کردن ایده‌ها به واقعیت از Wireframe استفاده می‌کنند. طراحان تجربه کاربری و معماران محتوای وب سایت از وایرفریم استفاده می‌کنند تا صفحات مختلف یک وبسایت و عملکرد آنها را مشخص کنند.

در این پست قصد داریم پروسه کشیدن وایرفریم را از دید یک طراح رابط کاربری ببینیم و مراحل مختلف وایرفریمینگ را باهم بررسی کنیم.

مرحله اول : الهام گرفتن برای طراحی وایرفریم

قبل از اینکه شروع به بررسی جزئیات کنیم نگاهی به این وب سایت داشته باشید تا ایده کلی از وایرفریم کشیدن را از طرف طراحان دیگر را ببینید. همانطور که گفته می‌شود یک تصویر تاثیر بیشتری از یک متن دارد و سریعا می‌تواند موضوع بحث را به صورت بصری منتقل کند. هم چنین برای اینکه بدانید یک وب سایت از چه بخش‌ها و المان‌هایی درست شده است این پلاگین را روی مرورگر خود نصب کنید و در وب سایت‌های مختلف آن را اجرا کنید تا ورژن وایرفریم شده آن وب سایت را برای شما شبیه‌سازی کند.

مرحله دوم : پروسه طراحی وایرفریم

اکثر طراحان روش خود را برای اجرای پروژه‌های خود دارند. شما نیز باید راه های مختلف را امتحان کنید و سبک خود را در اجرای پروژه داشته باشید. در عکس زیر راه های مختلفی را به صورت یک دیاگرام آماده کرد‌ه‌ایم که شما می‌توانید با امتحان آنها راه خود را پیدا کنید:

wireframes-process

اگر شرکت ۳۷Signals را بشناسید حتمن در مورد پروسه طراحی آنها هم چیزی شنیده‌اید. آنها سریعا بعد از Sketch  وارد پروسه کدنویسی می‌شوند البته بعضی از طراحان آن‌ها از قبل از شروع به کدنویسی از نمونه‌های اولیه گرافیکی استفاده می‌کنند

برای خود من پروسه طراحی یک وب سایت از اسکچ به کدنویسی بوده است. همچنین همیشه در کشیدن وایرفریم به موضوع استفاده از فریمورک‌های Front-end هم فکر می‌کنم تا بهترین طرح ممکن را ارایه دهم. همانطور که گفتم شما باید راه خودتان را پیدا کنید.

مرحله سوم : انتخاب ابزار

ابزارهای دسکتاپ وایرفریم

در این مرحله اپلیکیشن‌های تحت دسکتاپ زیادی وجود دارد که می‌تواند از انها استفاده کنید. چند ابزار مختلف تحت دسکتاپ را با هم بررسی میکنیم. یکی از ابزارهای محبوب به اسم  Balsamiq است و برای تمامی پلتفرم‌ها آماده شده است که با استفاده از قابلیت Drag & Drop می‌توانید به راحتی وایفریم‌های خود را درست کنید.

omnigraffl نیز یک ابزار قدیمی آشنا برای کاربران مک است. این اپلیکیشن به خاطر داشتن قابلیت‌های پیچیده و مختلف یکی از محبوب‌ترین نرم افزارهای زمان خود بوده است که البته هنوز هم میتوانید از این نرم افزار استفاده کنید.

ابزارهای آنلاین وایرفریم

اگر مثل من  با اپلیکیشن ها تحت دسکتاپ میانه خوبی ندارید و دوست دارید به صورت آنلاین کار کنید ابزارهای بسیار خوبی وجود دارند که خواسته‌های شما را به بهترین شکل انجام دهند. برای مثال میتوانید از این لینک بهترین ابزارها را پیدا کنید.

مرحله چهارم: دست به کار شوید

خوب حال شما آماده اید اولین وایرفریم خود را ایجاد کنید. همانگونه که در سطرهای بالا اشاره کردیم، شما می‌توانید روی کاغذ هم وایرفریم خود را بکشید و نیازی به ابزارهای پیچیده نیست. همیشه سعی کنید گریدها را هم در نظر داشته باشید و سبک خود را در طراحی پیدا کنید.

5 نظرات
 1. محمد صالح سوزنچی می گوید

  سپاسگزارم بابت این پست، بسی لذت بردم از این مطلب.

  1. امین ضیا می گوید

   مرسی صالح جان. نظر لطفت هست جانم.

 2. فرزاد می گوید

  با این کار ایده پردازی بهتر میشه و آدم سردرگم نمیشه توو مراحل کد نویسی. ممنون از مطالبتون استاد

  1. امین ضیا می گوید

   ممنون فرزاد جان.

 3. […] مرحله بعد، وایرفرمینگ (Wireframing). وایرفرمینگ با توجه به هدف شما، خود به تنهایی […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.